Zontesclub.gr- Διαδικτυακός τόπος συνεύρεσης ιδιοκτητών και φίλων μοτο
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Zontesclub.gr- Διαδικτυακός τόπος συνεύρεσης ιδιοκτητών και φίλων μοτοσυκλετών Zontes στην Ελλάδα.

ΦόρουμΓεγονόταΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Πρόσφατα Θέματα
» Πρόσθετη πλάκα για βαλίτσα
Αλλαγη ελαστικων EmptyΧθες στις 1:28 pm από vasilis2010gr

» Μπαταρία -συντήρηση
Αλλαγη ελαστικων EmptyΤρι Δεκ 01, 2020 9:41 pm από Andreas.k

» Επιδόσεις. Επιταχύνσεις-ρεπρίζ
Αλλαγη ελαστικων EmptyΤρι Δεκ 01, 2020 9:16 pm από Mr2

» ΕΚΔΟΣΕΙΣ 2021
Αλλαγη ελαστικων EmptyΤρι Δεκ 01, 2020 9:14 pm από Mr2

» 15Τ γραναζι για ολα τα Zontes
Αλλαγη ελαστικων EmptyΣαβ Νοε 28, 2020 10:44 pm από Andreas.k

» Τάπες για το μπροστινό πιρούνι
Αλλαγη ελαστικων EmptyΣαβ Νοε 28, 2020 9:19 am από Andreas.k

» Ανεμοθωρακες για τα ZONTES Τ-310
Αλλαγη ελαστικων EmptyΤετ Νοε 25, 2020 12:37 am από dimimem

» Περίεργος (?) ήχος στον κινητήρα
Αλλαγη ελαστικων EmptyΔευ Νοε 23, 2020 5:42 pm από Di.angelo

» Περί καυσίμου (95 vs 100)
Αλλαγη ελαστικων EmptyΔευ Νοε 23, 2020 3:07 pm από sheep

Αλλαγη ελαστικων

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Αλλαγη ελαστικων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αλλαγη ελαστικων   Αλλαγη ελαστικων EmptyΠαρ Ιαν 10, 2020 3:52 pm

Καλησπέρα σας και καλη χρονια!

Ειμαι κατοχος ενος T310 εδω και 8 μηνες περιπου και μπορω να πω οτι ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο την επιλογη μου .
Το μονο που με εχει προβληματισει τελευταια καθως μπηκε ο χειμωνας και αρχισαν και οι βροχες ειναι οτι νιωθω οτι τα εργοστασιακα λαστιχα δεν ειναι και τοσο καλα στην βροχη .

Εχετε να προτεινεται καποια μαρκα/μοντελο ελαστικων για να τα αλλαξω ?
Οπως επισης και καποιο καταστημα για το οποιο εχετε καλη γνωμη .

Ευχαριστώ εκ των προτερων!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

Ημερομηνία εγγραφής : 13/06/2019
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Αλλαγη ελαστικων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη ελαστικων   Αλλαγη ελαστικων EmptyΠαρ Ιαν 10, 2020 5:25 pm

Δυστυχως προς το παρον η μονη μαρκα που υπάρχει με τις ιδιες διαστασεις, στο ιδιο μοντελο ελαστικου και σωστο δεικτη ταχυτητας ειναι η Pirelli με το diablo rosso.

Το κακο με αυτο το ελαστικο ειναι οτι κανει για τα R,X μονο θεωρρητικα αφου ειναι ελαστικο καθαρα sport/δρομου και οχι on/off oπως αυτα που φοραει το Τ.

Εαν κανεις μονο χρηση δρομου καθαρα αυτο δεν αποτελει ιδιαιτερο προβλημα στην πραγματικοτητα.
Εαν ομως ξεχαστεις και πας σε χωματοδρομους η off road διαδρομες τοτε θα εχεις προβλημα γιατι και θα γλιστραει υπερβολικα και θα φθειρεται πολυ

Δε ξερω εαν σε καποια αλλη (οχι τοσο γνωστη μαρκα) υπάρχουν αντιστοιχα on off σε ιδιες διαστασεις και μοντελο καθοτι δε το εχω ψαξει

Rising star
Rising star
tastas

Ημερομηνία εγγραφής : 26/06/2019

Αλλαγη ελαστικων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη ελαστικων   Αλλαγη ελαστικων EmptyΣαβ Ιαν 11, 2020 11:18 pm

Καλησπέρα και καλή χρονιά παιδιά.
Πότε πιστεύετε ότι είναι καλό να αλλαχτούν τα εργοστασιακά ελαστικά; 20000χλμ, περισσότερο; λιγότερο;
Είναι η πρώτη μου μηχανή και δεν έχω καθόλου άποψη επί του αντικειμένου.
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

Αλλαγη ελαστικων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη ελαστικων   Αλλαγη ελαστικων EmptyΚυρ Ιαν 12, 2020 12:06 am

Τα ελαστικα τα αλλαζεις οταν δεις οτι αρχιζουν και δεν εχουν προσφυση, ασχετως χιλιομετρων.
Συνηθως σε μηχανες ο μεσος ορος ειναι κοντα στα 10-15 χιλιαδες αλλα αυτο δε λεει απολυτως τιποτα.
Ο καθενας κανει αλλη χρηση και αλλη φθορα.Αλλος μπορει να θελει στις 8000 αλλως στις 17000.Επιπλεον παιζει ρολο και το ελαστικο που εχεις βαλει.
Οτι και να γινει ομως το αργοτερο ανα 3ετια τα αλλαζεις ουτως η αλλιως

Rising star
Rising star
tastas

Αλλαγη ελαστικων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη ελαστικων   Αλλαγη ελαστικων EmptyΚυρ Ιαν 12, 2020 9:29 am

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Leo1978
Rising star
Rising star

Ημερομηνία εγγραφής : 21/07/2019
Τόπος : ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

Αλλαγη ελαστικων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη ελαστικων   Αλλαγη ελαστικων EmptyΤρι Οκτ 13, 2020 4:51 pm

Παιδιά τα Pirelli Scorpion STR λέτε να κάνουν; Έχουν ίδιες διαστάσεις μπροστά ακριβώς, αλλά πίσω είναι 1εκατοστο πιο στενά (150/70 r16) αλλά λόγω 10%μεγαλυτερου προφίλ λίγο μεγαλυτερα σε συνολική διάμετρο, 9χιλιοστα...
είναι σαφώς πιο όμορφα κ καθαρά για on-offf.
Yπαρχει κάνεις να ρωτήσει κανέναν ειδικο;
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

Αλλαγη ελαστικων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη ελαστικων   Αλλαγη ελαστικων EmptyΤρι Οκτ 13, 2020 10:11 pm

ΔΕ ΒΑΖΕΙΣ ΠΙΟ ΣΤΕΝΟ ΕΛΑΣΤΙΚΟ ΠΙΣΩ!!!!!!!!
Καλυτερα να βαλεις μπροστα 120/70/17 και ας βαρυνει το τιμονι παρα να στενεψεις πισω!
Το εχω πει τοσες φορες!!!
Θα χασετε προσφυση!!!!

Rising star
Rising star

Αλλαγη ελαστικων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη ελαστικων   Αλλαγη ελαστικων EmptyΤετ Οκτ 14, 2020 12:15 am

Γιώργο δεν νομίζω ότι θα χάσω πρόσφυση. Ίσως δυνατότητα για πλαγιασμα... μιας κ θα έχω μικρότερο πλάτος. Αλλά θα πατά στο ίδιο "εύρος", οπότε δεν κατάλαβα πως θα χάσω πρόσφυση...
babisdr
Bronze Member
Bronze Member

Ημερομηνία εγγραφής : 24/06/2019
Τόπος : Χαλκίδα

Αλλαγη ελαστικων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη ελαστικων   Αλλαγη ελαστικων EmptyΤετ Οκτ 14, 2020 11:40 am

Leo1978 έγραψε:
Παιδιά τα Pirelli Scorpion STR λέτε να κάνουν; Έχουν ίδιες διαστάσεις μπροστά ακριβώς, αλλά πίσω είναι 1εκατοστο πιο στενά (150/70 r16) αλλά λόγω 10%μεγαλυτερου προφίλ λίγο μεγαλυτερα σε συνολική διάμετρο, 9χιλιοστα...
είναι σαφώς πιο όμορφα κ καθαρά για on-offf.
Yπαρχει κάνεις να ρωτήσει κανέναν ειδικο;

Καλημέρα φίλε μου. Νομίζω ότι εννοείς 150/60/r17, σωστά? Άποψη μου χωρίς να είμαι ειδικός ότι δεν θα υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα αλλά να ρωτήσω αν τα βρήκες από Ελλάδα η εξωτερικο . Όπου ρώτησα μου είπαν ότι δεν φέρνουν αυτή την διάσταση για τα δικά μας μηχανάκια.
Leo1978
Rising star
Rising star

Αλλαγη ελαστικων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη ελαστικων   Αλλαγη ελαστικων EmptyΤετ Οκτ 14, 2020 12:23 pm

Όχι 150/70 r17. Ίδια ζάντα, φάρδος 150 και προφίλ το 70% (αντί 60). Δηλαδή δίνει 9χιλιοστα συνολικά μεγαλύτερη διάμετρο...
Γίνε μέλος Σύνδεση

Pirelli Scorpion Rally STR Rear 150/70/17
0,0
Στιλ Οδήγησης: On-Off, Τοποθέτηση: Rear, Κατασκευαστής: Pirelli Scorpion Rally STR Rear 150/70/17 69V
babisdr
Bronze Member
Bronze Member

Ημερομηνία εγγραφής : 24/06/2019
Τόπος : Χαλκίδα

Αλλαγη ελαστικων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη ελαστικων   Αλλαγη ελαστικων EmptyΤετ Οκτ 14, 2020 1:24 pm

Γιατί να βάλεις μεγαλύτερη διάμετρο ? Πιθανόν να μην χωράει στα πλαστικά που καλύπτουν τον πίσω τροχό και να μπουκωνει από λάσπη. Επισεις διακρίνω δείκτη V που σημαίνει για υψηλές ταχύτητες που το zontes δεν πιάνει,επιπλέον πιστεύω ότι δεν θα έρχονται σε κατάλληλη θερμοκρασια γρήγορα .
Leo1978
Rising star
Rising star

Αλλαγη ελαστικων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη ελαστικων   Αλλαγη ελαστικων EmptyΤετ Οκτ 14, 2020 3:07 pm

Στα πλαστικά χωράει σίγουρα. Το μέτρησα. Όσο για τον δείκτη v έχεις δίκιο, αλλά κ ο Η που δίνει το εργοστάσιο είναι για 210κμ/h!!!
WingChun
New Member
New Member

Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2020
Τόπος : Athens

Αλλαγη ελαστικων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη ελαστικων   Αλλαγη ελαστικων EmptyΤρι Οκτ 20, 2020 8:18 pm

Γνωστό κατάστημα ελαστικών μου πρότεινε τα Dunlop Sportmax Mutant (Rear 160/60/17 και Front 120/70/17).
Έχει κανείς άποψη για αυτά;
Επέμενε ότι τα Pirelli Diablo Rosso II είναι για πιο γρήγορες και πιο sport μηχανές απο το Τ310
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

Αλλαγη ελαστικων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη ελαστικων   Αλλαγη ελαστικων EmptyΤρι Οκτ 20, 2020 8:42 pm

Βαλε BRIDGESTONE BATTLAX AX41S........ Cool
Αρκετα καλυτερο απο dunlop.Τα michelin ειναι streetαδικα

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Giorgos V στις Τρι Οκτ 20, 2020 9:17 pm, 2 φορές συνολικά
plesia
Bronze Member
Bronze Member
plesia

Αλλαγη ελαστικων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη ελαστικων   Αλλαγη ελαστικων EmptyΠαρ Οκτ 30, 2020 6:18 pm

Αν θες να αλλαξεις διασταση μπροστα εχεις πολλες επιλογες...MUTANT,BATTLAX AX41S,PIRELLI MT60 και αλλα...Το θεμα ειναι τι θες και αν πας σε χωμα η οχι...Εγω που δεν ειδα χωμα σε εναμιση χρονο ουτε στην τηλεοραση εβαλα street στην ιδια διασταση,,,
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

Αλλαγη ελαστικων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη ελαστικων   Αλλαγη ελαστικων EmptyΠαρ Οκτ 30, 2020 6:58 pm

Το εψαξα πολυ πριν βαλω στο νεο μηχανακι
Τα batllax Α41S ειναι πιο νεο και εξελιγμενο μοντελο σε σκελετο,σχεδιαση και γομες.
Τα mutant ειναι η αλλη μια  επιλογη. Το pirelli ειναι παλιο και γνωστο λαστιχο . Ολοι οι λαστιχαδες κατευθειαν για το battlax μου προτειναν σα καλυτερη επιλογη , δευτερο το pirelli και τριτο το dunlop

New Member
New Member
Starletmani

Ημερομηνία εγγραφής : 06/03/2020

Αλλαγη ελαστικων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη ελαστικων   Αλλαγη ελαστικων EmptyΠεμ Νοε 12, 2020 11:58 am

Καλημέρα και απο μένα. Εδώ Αθήνα που βρίσκομαι ρώτησα 3 μαγαζια και δεν εχει κανένα τις διαστάσεις που φοράει το μηχανάκι.  Πολύ γνωστός λαστιχάς μου πρότεινε εναλλακτικά να βάλω τα pirelli diablo rosso II αλλά 120/70/17 μπροστά αντί για 110. Μου λέει ότι θα έχει καλύτερη πρόσφυση αλλά αλλοι μου λένε ότι θα έχω θέμα με το τιμονι . τι λέτε ;
plesia
Bronze Member
Bronze Member
plesia

Αλλαγη ελαστικων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη ελαστικων   Αλλαγη ελαστικων EmptyΠεμ Νοε 12, 2020 12:32 pm

Αφου τα diablo rosso βγαινουν στη διασταση της μηχανης γιατι να τα αλλαξεις;;;Απο τη στιγμη που εισαι να βαλεις street λαστιχα δεν υπαρχει λογος...Εγω εβαλα street στην ιδια διασταση και η μηχανη εχει αλλαξει προς το καλυτερο μιας και τα λαστιχα ειναι καινουρια αλλα και πολυ καλυτερα απο αυτα που ειχε
Starletmani
New Member
New Member
Starletmani

Ημερομηνία εγγραφής : 06/03/2020

Αλλαγη ελαστικων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη ελαστικων   Αλλαγη ελαστικων EmptyΠαρ Νοε 13, 2020 9:09 am

Δεν βρίσκω το μπροστινο λάστιχο σε 110. Μάλλον είναι σε ελλειψη. Επίσης να σε ρωτήσω κάτι στα πόσα χλμ άλλαξες τα μαμά λάστιχα ;
plesia
Bronze Member
Bronze Member
plesia

Αλλαγη ελαστικων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη ελαστικων   Αλλαγη ελαστικων EmptyΠαρ Νοε 13, 2020 2:29 pm

στα 7500 τα αλλαξα ...

Αρέσει στον χρήστη Starletmani

Αλλαγη ελαστικων
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Zontesclub.gr- Διαδικτυακός τόπος συνεύρεσης ιδιοκτητών και φίλων μοτο :: Μοντέλα :: T 310 :: Ερωτήσεις για το T310-
Μετάβαση σε: