Zontesclub.gr- Διαδικτυακός τόπος συνεύρεσης ιδιοκτητών και φίλων μοτο
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Zontesclub.gr- Διαδικτυακός τόπος συνεύρεσης ιδιοκτητών και φίλων μοτοσυκλετών Zontes στην Ελλάδα.

ΦόρουμΓεγονόταΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία -συντήρηση
Λαμπακι λαδιων EmptyΧθες στις 9:41 pm από Andreas.k

» Επιδόσεις. Επιταχύνσεις-ρεπρίζ
Λαμπακι λαδιων EmptyΧθες στις 9:16 pm από Mr2

» ΕΚΔΟΣΕΙΣ 2021
Λαμπακι λαδιων EmptyΧθες στις 9:14 pm από Mr2

» Πρόσθετη πλάκα για βαλίτσα
Λαμπακι λαδιων EmptyΚυρ Νοε 29, 2020 5:08 pm από Andreas.k

» 15Τ γραναζι για ολα τα Zontes
Λαμπακι λαδιων EmptyΣαβ Νοε 28, 2020 10:44 pm από Andreas.k

» Τάπες για το μπροστινό πιρούνι
Λαμπακι λαδιων EmptyΣαβ Νοε 28, 2020 9:19 am από Andreas.k

» Ανεμοθωρακες για τα ZONTES Τ-310
Λαμπακι λαδιων EmptyΤετ Νοε 25, 2020 12:37 am από dimimem

» Περίεργος (?) ήχος στον κινητήρα
Λαμπακι λαδιων EmptyΔευ Νοε 23, 2020 5:42 pm από Di.angelo

» Περί καυσίμου (95 vs 100)
Λαμπακι λαδιων EmptyΔευ Νοε 23, 2020 3:07 pm από sheep

Λαμπακι λαδιων

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Leo1978
Rising star
Rising star

Ημερομηνία εγγραφής : 21/07/2019
Τόπος : ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

Λαμπακι λαδιων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Λαμπακι λαδιων   Λαμπακι λαδιων EmptyΚυρ Αυγ 18, 2019 4:52 pm

Καλησπερα. Εχω αλλαξει λαδια (τα πρωτα) που πρεπει στα 1000 χλμ στα 880 χλμ. Παρολα αυτα οταν συμπληρωσα 1000 χλμ στο κοντερ αναψε το λαμπακι. Ξερεις κανεις τιποτα; Εγω υποθετω οτι ξεχασαν να ενημερωσουν τον εγκεφαλο αλλα θελω να ειμαι σιγουρος γιατι ειμαι ταξιδι κ ειναι 230 χλμ η επιστροφη...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Guitarbill13
Bronze Member
Bronze Member
Guitarbill13

Ημερομηνία εγγραφής : 24/06/2019
Τόπος : Βόλος

Λαμπακι λαδιων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λαμπακι λαδιων   Λαμπακι λαδιων EmptyΚυρ Αυγ 18, 2019 5:47 pm

Καλησπέρα!
Τα zontes λειτουργούν με χιλιομετρητή στη μέτρηση του λαδιού και όχι με τη στάθμη. Είναι ρυθμισμένο να ανάβει το λαμπάκι σε στάνταρ χιλιόμετρα κάθε φορά. Αυτό σημαίνει ότι και στα 999 χιλιόμετρα να έβαζες λάδια, στα 1000 πάλι θα σου άναβε.
Κάνε έναν έλεγχο μόνος σου να δεις ότι έχεις λάδια, και αφού σιγουρευτείς ότι είσαι οκ και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα (πχ διαρροή), δες στο manual πως σβήνεις τη συγκεκριμένη ένδειξη και συνεχίζεις ακάθεκτος.
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

Ημερομηνία εγγραφής : 13/06/2019
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Λαμπακι λαδιων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λαμπακι λαδιων   Λαμπακι λαδιων EmptyΚυρ Αυγ 18, 2019 8:53 pm

Το λαμπακι αναβει με τα χιλιομετρα.Και εγω ακριβως το ιδιο ειχα.Απλα το σβηνεις κρατωντας παρατεταμενα το δεξι κουμπι στην οθονη.
Απολυτα φυσιολογικο ειναι

Golden Member
Golden Member
Άτλαντας

Ημερομηνία εγγραφής : 15/07/2019
Τόπος : Ατλαντίδα

Λαμπακι λαδιων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λαμπακι λαδιων   Λαμπακι λαδιων EmptyΔευ Αυγ 19, 2019 9:45 am

Ότι σου είπαν τα παιδιά συμβαίνει...μην ανησυχείς, ΌΛΟΙ την πατήσαμε στην αρχή! χαχαχα
Το κουμπί το δεξί της οθόνης, το κρατάς ΠΑΤΗΜΕΝΟ και ΜΕΤΑ ανοίγεις διακόπτη!
Όταν ανοίξει η οθόνη σου λοιπόν, πρέπει ΗΔΗ να είναι πατημένο.

2-3 δευτ/τα και έσβησε....
Επίσης θα σου ξανανάψει στα 4.000χλμ όπως ΉΤΑΝ το προκαθορισμένο σέρβις στην αρχή.
Πλέον η οδηγία είναι να γίνει αλλαγή λαδιών στις 6.000χλμ.
Οτι γράφει το μανουάλι!
https://imgur.com/user/WorldIsNotEnough
Elendar
Golden Member
Golden Member
Elendar

Ημερομηνία εγγραφής : 23/06/2019
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Λαμπακι λαδιων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λαμπακι λαδιων   Λαμπακι λαδιων EmptyΔευ Αυγ 19, 2019 10:52 am

Εμένα για να καταλάβεις μου άναψε στα 500χλμ και με έλουσε κρύος ιδρώτας. Την ψιλιαστικα την δουλειά γιατί άναψε ακριβώς στα 500 χλμ, αλλά μέχρι να πάω στην αντιπροσωπεία να μου το επιβεβαιώσουν καταλαβαίνεις ότι χάθηκαν κάποια χρόνια ζωής μου 😂😂
Leo1978
Rising star
Rising star

Ημερομηνία εγγραφής : 21/07/2019
Τόπος : ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

Λαμπακι λαδιων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λαμπακι λαδιων   Λαμπακι λαδιων EmptyΔευ Αυγ 19, 2019 4:57 pm

Παιδια αν θελετε αναφερεται και ταχλμ που εχετε γραψει ο καθενας ωστε να ξερουμε αξιοπιστία; Εχει κανεις ουσιαστικα θεματα;
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

Λαμπακι λαδιων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λαμπακι λαδιων   Λαμπακι λαδιων EmptyΔευ Αυγ 19, 2019 5:39 pm

Στα Τ αναβει πρωτη φορα στα 1000km
Στα Χ μου εχουν αναφερει οτι αναβει στα 500km

Golden Member
Golden Member
Άτλαντας

Ημερομηνία εγγραφής : 15/07/2019
Τόπος : Ατλαντίδα

Λαμπακι λαδιων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λαμπακι λαδιων   Λαμπακι λαδιων EmptyΤετ Αυγ 21, 2019 2:35 pm

Για τα χλμ που έχει γράψει ο καθένας, ίσως να ανοιχτεί ένα άλλο πόστ....
Για την ώρα έχω 4.300 απροβλημάτιστα χλμ σε μόλις 40 μέρες!

Αν και έχω φάει καμιά 15κατάρες, ελπίζω να μην πάρει φωτιά ΑΥΡΙΟ γιατί έχω δρόμο να κάνω ακόμη!
https://imgur.com/user/WorldIsNotEnough
lakis56
Rising star
Rising star
lakis56

Ημερομηνία εγγραφής : 24/06/2019
Τόπος : patra

Λαμπακι λαδιων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λαμπακι λαδιων   Λαμπακι λαδιων EmptyΚυρ Σεπ 08, 2019 3:17 am

λοιπον μετα απο 2 μηνες και κατι μερες με 5450 στο κοντερ ....εχω να πω οτι η μηχανη ειναι καλη και σωστη μεχρι τωρα τουλαχιστον ...στρωμενο κανονικα μοτερ και καποια ανοιγματα στα ταξιδια ολα καλα καποιοι μικροι θορυβοι στο μοτερ εξαλείφθηκαν ....αθορηβο πλεων και συνεχίζουμε...
GeorgeZ81
Rising star
Rising star
GeorgeZ81

Ημερομηνία εγγραφής : 27/12/2019
Τόπος : Αθήνα

Λαμπακι λαδιων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λαμπακι λαδιων   Λαμπακι λαδιων EmptyΤρι Αυγ 25, 2020 8:13 pm

Σήμερα, επιστρέφοντας από δουλειά, βλέπω πως μου έχει ανάψει το λαμπάκι λαδιών. Λίγο χ#στηκα πάνω μου, δε σας κρύβω..
Είμαι στα 4.200 χλμ, και το πρώτο service είχε γίνει λίγο καθυστερημένα στα 1.200 χλμ. Ξέρω ότι το επόμενο service βάση αντιπροσωπείας είναι στα 6.000 χλμ και όχι στα 4.000 χλμ όπως είχα διαβάσει κάπου.
Υπαρχει περίπτωση να μου ρύθμισε το συνεργείο την επόμενη αλλαγή στα 4.000 χλμ (ή 4.200 χλμ..);
'Ή μήπως θέλει συμπληρωμα λαδιού; Θα τσεκάρω αύριο την στάθμη όπως και να'χει..
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

Λαμπακι λαδιων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λαμπακι λαδιων   Λαμπακι λαδιων EmptyΤρι Αυγ 25, 2020 8:48 pm

Οχι το σερβις ειναι ΚΑΘΕ 6000 οχι ΣΤΑ 6000
Το λαμπακι αναβει ανα 3000 αρα αναβει.......

1000/4000/7000/10000/13000 κλπ

Καθε 3000 ΕΑΝ θελεις θελεις αλλαζεις λαδια οποτε καθε δευτερο λαμπακι κανεις σερβις
αρα στα:
1000 7000 13000 19000 25000 κλπ κλπ κλπ

Rising star
Rising star
GeorgeZ81

Λαμπακι λαδιων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λαμπακι λαδιων   Λαμπακι λαδιων EmptyΤρι Αυγ 25, 2020 9:01 pm

Giorgos V έγραψε:
Οχι το σερβις ειναι ΚΑΘΕ 6000 οχι ΣΤΑ 6000
Το λαμπακι αναβει ανα 3000 αρα αναβει.......

1000/4000/7000/10000/13000 κλπ

Καθε 3000 ΕΑΝ θελεις θελεις αλλαζεις λαδια οποτε καθε δευτερο λαμπακι κανεις σερβις
αρα στα:
1000 7000 13000 19000 25000 κλπ κλπ κλπ

Οκ, κατανοητό!
Γιώργο στα 3.000 είναι ρυθμισμένο από το εργοστάσιο ή το κάνει κάθε φορά reset το συνεργείο;
Θέλω να πω, αν έγινε το 1o service στα 1.200, έχει βάση να υποθέσω ότι μου άναψε στα 1.200+3.000=4.200 χλμ;;
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

Λαμπακι λαδιων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λαμπακι λαδιων   Λαμπακι λαδιων EmptyΤρι Αυγ 25, 2020 10:10 pm

εαν δεν αναψει δε κανουν reset στο σερβις
ναι ειναι λογικο...μετραει 3000 απο τα km που το σβηνεις

Αρέσει στον χρήστη GeorgeZ81

sheep
Bronze Member
Bronze Member
sheep

Ημερομηνία εγγραφής : 13/10/2020
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΙΑ

Λαμπακι λαδιων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λαμπακι λαδιων   Λαμπακι λαδιων EmptyΤετ Οκτ 21, 2020 11:47 pm

εμένα στο Τ1 μου άναψε στα 1000Km ακριβώς. Είχα κάνει το service λίγα χιλιόμετρα πριν.
Τώρα πως το σβήνω;
στο manual γράφει κρατώντας πατημένο το mode, αλλά έτσι μηδενίζει και τον χιλιομετρητή.
δε θέλω να πειραματιστώ διότι δε θέλω να σβήσω τον χιλιομετρητή. Μετράω την κατανάλωση.
Ξέρεις κανείς ακριβώς τα βήματα για να μη μηδενιστεί ο χιλιομετρητής;
GeorgeZ81
Rising star
Rising star
GeorgeZ81

Λαμπακι λαδιων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λαμπακι λαδιων   Λαμπακι λαδιων EmptyΠεμ Οκτ 22, 2020 12:04 am

Όπως έγραψε ο Άτλαντας λίγο πιο πάνω...
"Το κουμπί το δεξί της οθόνης, το κρατάς ΠΑΤΗΜΕΝΟ και ΜΕΤΑ ανοίγεις διακόπτη!
Όταν ανοίξει η οθόνη σου λοιπόν, πρέπει ΗΔΗ να είναι πατημένο.

2-3 δευτ/τα και έσβησε...."
sheep
Bronze Member
Bronze Member
sheep

Λαμπακι λαδιων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λαμπακι λαδιων   Λαμπακι λαδιων EmptyΠεμ Οκτ 22, 2020 12:26 am

δεν υπάρχει κουμπί στην οθόνη στο Τ1.
Λογικά θα πρέπει να κρατάω πατημένο το mode αν είναι έτσι. Τι να πω, θα το δοκιμάσω. Ελπίζω να μη μου μηδενίζει το χιλιομετρητή διότι με πατημένο mode αυτό κάνει.
GeorgeZ81
Rising star
Rising star
GeorgeZ81

Λαμπακι λαδιων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λαμπακι λαδιων   Λαμπακι λαδιων EmptyΠεμ Οκτ 22, 2020 10:38 am

sheep έγραψε:
δεν υπάρχει κουμπί στην οθόνη στο Τ1.
Λογικά θα πρέπει να κρατάω πατημένο το mode αν είναι έτσι. Τι να πω, θα το δοκιμάσω. Ελπίζω να μη μου μηδενίζει το χιλιομετρητή διότι με πατημένο mode αυτό κάνει.

Φίλε Sheep ακριβώς το ίδιο πράγμα είναι το κουμπί mode, είτε είναι στο κάτω μέρος της οθόνη στο παλιό μοντέλο είτε στο Τ2 πάνω στο τιμόνι.
Τουλάχιστον ως προς την διαδικασία που συζητάμε. Πατάς το mode και το κρατάς πατημένο, και ανοίγεις διακόπτη.

Το mode θα μηδενίσει τον χιλιομετρητή μόνο όταν είναι ανοικτός ο διακόπτης ή είναι σε λειτουργία η μηχανη εν πάση περιπτώσει..
Και λάθος να κάνεις (όλα μέσα στην ζωή είναι!), το δοκιμάζεις την επόμενη φορά για την κατανάλωση.. Δεν χάθηκε και ο κόσμος.. Wink
sheep
Bronze Member
Bronze Member
sheep

Λαμπακι λαδιων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λαμπακι λαδιων   Λαμπακι λαδιων EmptyΠεμ Οκτ 22, 2020 9:57 pm

Παιδιά το δοκίμασα τόσες φορές. Το μόνο που κατάφερα ήταν να μηδενιστεί ο χιλιομετρητής.
Το κρατάω πατημένο που λέτε αλλά το μόνο που γίνεται είναι να αναβοσβήνει το εικονίδιο κάτω δεξιά στην οθόνη για τη θερμοκρασία.
Σβήνω τη μηχανή για να σταματήσει να αναβοσβήνει.
Αυτό που λέτε για παρατεταμένη πίεση του mode το λέει και στο manual. Εγώ αποτέλεσμα δεν είχα πάντως.
Το κρατάω πατημένο και ανοίγω τη μηχανή, το πατάω και μετά. Βάζω μπρος και το πατάω. Δε σβήνει το εικονίδιο.
Christopher
Bronze Member
Bronze Member

Ημερομηνία εγγραφής : 06/07/2019
Τόπος : Κορυδαλλός

Λαμπακι λαδιων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λαμπακι λαδιων   Λαμπακι λαδιων EmptyΠαρ Οκτ 23, 2020 11:38 am

Βάλε την οθόνη να δείχνει τα ολικά χιλιόμετρα για να σβήσει το λαμπάκι με μετά κάνε την διαδικασία.
sheep
Bronze Member
Bronze Member
sheep

Λαμπακι λαδιων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λαμπακι λαδιων   Λαμπακι λαδιων EmptyΠαρ Οκτ 23, 2020 3:48 pm

εννοείς να έχει ρυθμιστεί από πριν να εμφανίζει το range, να σβήσω τη μηχανή και να την ανοίξω με πατημένο το Mode?
Το δοκίμασα, με διάφορες παραλλαγές. Το μόνο που πετυχαίνω είναι να αναβοσβήνει το εικονίδιο της θερμοκρασίας όπως έγραψα.
Μήπως έχει γίνει κάποια αλλαγή στην τελευταία έκδοση του Τ1 και το εικονίδιο σβήνει διαφορετικά;
όλοι εσείς που αναφέρετε για πατημένο mode (το γράφει και στο manual), το έχετε δοκιμάσει σε Τ1 και έχει δουλέψει;
sheep
Bronze Member
Bronze Member
sheep

Λαμπακι λαδιων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λαμπακι λαδιων   Λαμπακι λαδιων EmptyΣαβ Νοε 07, 2020 9:12 pm

επανήλθα γιατί βλέπω δεν απάντησε κανείς και απορώ. Κανείς δεν έχει Τ1 και να το έχει σβήσει μόνος;

Σε Τ1 το λαμπάκι σβήνει με πατημένο το SET και όχι με το MODE όπως λέτε και όπως γράφουν στο manual. ούτε ένα σωστό manual δε μπορούν να βγάλουν.
Στο αγγλικό manual το αναφέρει σωστά.
ούτε θέλει κόλπα να το κρατάς πατημένο και μετα να ανοίξεις τη μηχανή. με ανοιχτή τη μηχανή κρατάς λίγο πατημένο το SET και τέλος

Αρέσει στον χρήστη Andreas.k

Andreas.k
Admin
Admin
Andreas.k

Ημερομηνία εγγραφής : 24/05/2020
Τόπος : Πάτρα

Λαμπακι λαδιων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λαμπακι λαδιων   Λαμπακι λαδιων EmptyΣαβ Νοε 07, 2020 9:38 pm

Έχω κάνει 1100 χιλιόμετρα πήγα να κανονίσω να τη πάω για σέρβις τη Τετάρτη θα το κάνω. Πραγματικά δεν άνοιξα καθόλου να διαβάσω πως το σβήνουμε το λαμπάκι. Στο συνεργείο μου είπαν τη Τετάρτη που θα κάνουμε το σέρβις. Θα δοκιμάσω αύριο τον τρόπο που λες.

Andreas.k
Admin
Admin
Andreas.k

Ημερομηνία εγγραφής : 24/05/2020
Τόπος : Πάτρα

Λαμπακι λαδιων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λαμπακι λαδιων   Λαμπακι λαδιων EmptyΔευ Νοε 09, 2020 5:41 pm

sheep έγραψε:
επανήλθα γιατί βλέπω δεν απάντησε κανείς και απορώ. Κανείς δεν έχει Τ1 και να το έχει σβήσει μόνος;

Σε Τ1 το λαμπάκι σβήνει με πατημένο το SET και όχι με το MODE όπως λέτε και όπως γράφουν στο manual. ούτε ένα σωστό manual δε μπορούν να βγάλουν.
Στο αγγλικό manual το αναφέρει σωστά.
ούτε θέλει κόλπα να το κρατάς πατημένο και μετα να ανοίξεις τη μηχανή. με ανοιχτή τη μηχανή κρατάς λίγο πατημένο το SET και τέλος

Το έκανα και εγώ σήμερα που μου είχε ένδειξη service το λαμπάκι του λαδιού αναμένω.
Πολύ σωστά τα λες πατημένο το set και το λαμπάκι έσβησε με τη μηχανή αναμένει.

Υ.Γ
Τελικά είναι αυτό που αναφέρω όλοι μαζί μπορούμε να μάθουμε για τα zontes για αυτό θέλησα να κρατήσω τη σελίδα.
Κάποια συνεργεία δεν γνωρίζουν ούτε αυτό το απλό πως σβήνει η ένδειξη των λαδιών. Η γνωρίζουν και δε το λένε και σου απαντούν όταν το φέρεις για services θα σου σβήσουμε και την ένδειξη.

Λαμπακι λαδιων
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Zontesclub.gr- Διαδικτυακός τόπος συνεύρεσης ιδιοκτητών και φίλων μοτο :: Μοντέλα :: T 310 :: Προβλήματα στo T310-
Μετάβαση σε: